Siedzący tryb życia wywiera bardzo negatywny wpływ na nasze ciała. Prowadzi do pogorszenia postawy, bólu pleców i stawów oraz ogólnego spadku formy fizycznej. Spędzając większość dnia w pozycji siedzącej, przyzwyczajamy nasze ciało do tej pozycji. Prowadzi to do osłabienia i nadmiernego rozluźnienia pewnych grup mięśni kosztem skrócenia i nadmiernego napięcia innych mięśni.
Aby temu przeciwdziałać, należy nie tylko wzmacniać osłabione mięśnie. Warto także uelastyczniać struktury, które tego wymagają. Mobilizowanie i uelastycznienie problematycznych obszarów może przynieść wiele korzyści w poprawie postawy, zniwelowaniu bólu i poprawie samopoczucia.
Kluczowym elementem w przeciwdziałaniu siedzącemu trybowi życia są ćwiczenia fizyczne. Każda forma aktywności będzie dobra, ale warto wybierać te, które ukierunkowane są na obszary osłabione przez pozycję siedzącą. Twój plan działania powinien zawierać rozluźnianie obszarów zbyt spiętych przez pozycję siedzącą, takich jak mięśnie klatki piersiowej, ramion, zginacze bioder czy mięśnie wzdłuż tylnej taśmy powierzchniowej. Ponadto, warto wzmacniać mięśnie grzbietu, brzucha oraz pośladków, które najczęściej są osłabione, ale są fundamentalne w profilaktyce bólu pleców.
Przeciwdziałanie siedzącemu trybowi życia powinno zawierać także zwiększenie ogólnej ilości ruchu. Przykładem prostego zwiększenia aktywności może być np. wykonywanie wszystkich rozmów telefonicznych na stojąco, możemy także chodzić w ich trakcie po mieszkaniu. Nawet kilka tysięcy kroków dziennie więcej może nie brzmieć spektakularnie, ale w skali tygodnia, miesiąca i roku to już naprawdę pokaźna i dodatkowa ilość ruchu.
Trening przeciwdziałający siedzącemu trybowi życia powinien zawierać w sobie także trening cardio. Możemy wybrać na przykład bieganie, rower czy pływanie. Podobny efekt osiągniesz dbając o odpowiednią intensywność treningu siłowego. Jednak wykonując ćwiczenia na podwyższonym tętnie o wiele trudniej o poprawną technikę, więc jest to metoda dla osób nieco bardziej doświadczonych. Warto zwrócić się do trenera personalnego, który pomoże ocenić Twoją aktualną kondycję i pomoże w ustaleniu odpowiedniego dla Ciebie planu treningowego.